Niemcy

Świadczenia z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych: Co obejmuje ubezpieczenie w Niemczech?

Niemcy: Świadczenia z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych

Jako zadośćuczynienie za uszczerbek na zdrowiu spowodowany wydarzeniem ubezpieczeniowym, można się starać o następujące świadczenia.

Leczenie

Leczenie obejmuje pierwszą pomoc, opiekę medyczną, leki, zabiegi terapeutyczne i środki pomocnicze, opiekę w domu, a także medyczne świadczenia rehabilitacyjne.

Świadczenia z tytułu uczestnictwa w aktywnym życiu zawodowym

Świadczenia z tytułu uczestnictwa w aktywnym życiu zawodowym obejmują świadczenia mające na celu zachowanie lub otrzymanie pracy, poszukiwanie pracy, doświadczenie zawodowe, przygotowanie do zawodu, kształcenie i doskonalenie zawodowe, a także przekwalifikowanie zawodowe.

Świadczenia z tytułu uczestnictwa w życiu społecznym

Celem tych świadczeń jest ponowne włączenie osób w życie społeczne, a w szczególności udzielenie im pomocy w:

  • nabyciu wiedzy i umiejętności praktycznych;
  • zrozumieniu środowiska;
  • pozyskaniu, utrzymaniu i wyposażeniu mieszkania odpowiedniego dla osób niepełnosprawnych;
  • samodzielnym życiu w mieszkaniu chronionym;uczestniczeniu w życiu społecznym i kulturalnym.

Świadczenia uzupełniające

Świadczenia uzupełniające dotyczą w szczególności uprawiania grupowego sportu rehabilitacyjnego zleconego przez lekarza i pod opieka lekarską, koszty transportu potrzebne, by móc uprawiać ten sport, pomoc w przemieszczaniu się, pomoc domową oraz koszta opieki nad dziećmi.

Świadczenia na opiekę długoterminową

Jeśli na skutek przypadku ubezpieczeniowego pracownik stał się niesamodzielny, ma on prawo do świadczeń na pomoc lub do zasiłku na opiekę (nawet jeśli osoba uprawniona otrzymuje już rentę). 

Zasiłki dzienne z tytułu wypadku i zasiłki tymczasowe

Uprawnienie do pobierania świadczeń z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej utrzymuje się przez cały czas niezdolności do pracy. Wysokość świadczenia odpowiada 80% wynagrodzenia brutto przed rozpoczęciem okresu niezdolności do pracy, a pułap stanowi wynagrodzenie netto. Świadczenie z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej przyznawane jest zasadniczo po okresie uprawnienia do kontynuacji wypłaty wynagrodzenia przez maksymalnie 78 tygodni. Wypłata świadczenia z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej nie kończy się przed zakończeniem leczenia szpitalnego. Świadczenie to kończy się z chwilą przyznania renty z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.

Świadczenie tymczasowe przyznaje się na okres otrzymywania świadczenia z tytułu uczestnictwa w aktywnym życiu zawodowym; wysokość świadczenia tymczasowego jest nieznacznie niższa od wysokości świadczenia z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.

Renta

Jeśli wskutek wypadku przy pracy bądź choroby zawodowej zdolność zarobkowania zmniejsza się o co najmniej 20% na ponad 26 tygodni od zdarzenia stanowiącego przyczynę, ubezpieczony otrzymuje rentę. Jej wysokość zależy od stopnia ograniczenia zdolności zarobkowania, a także od rocznych dochodów z pracy zawodowej (dochodów z ostatnich 12 miesięcy kalendarzowych przed zaistnieniem przypadku ubezpieczeniowego).

Renty z tytułu zgonu (Hinterbliebenenrenten)

Jeśli zgon współmałżonka został spowodowany wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, pozostały przy życiu współmałżonek otrzymuje rentę z tytułu zgonu. Renta wynosi 40% rocznych zarobków osoby zmarłej, jeśli osoba pozostała przy życiu ma lat 47 lub więcej, jest niezdolna do wykonywania pracy zawodowej lub wychowuje dziecko posiadające prawo do renty sierocej. Osoby młodsze i nie wychowujące dzieci, mają prawo do otrzymywania przez dwa lata rocznej renty wynoszącej 30% rocznych zarobków osoby zmarłej. Renta przedłużona zostanie o ponad dwa lata, jeśli zgon nastąpił przed 1 stycznia 2002 r. lub jeśli małżonkowie, z których co najmniej jedno urodziło się przed 2 stycznia 1962 r., pobrali się przed 1 stycznia 2002 r.

Dzieci w wieku poniżej 18 lat otrzymują rentę sierocą (Waisenrente). Sierota, która straciła jedno z rodziców, otrzymuje 20% rocznych zarobków osoby ubezpieczonej, podczas gdy pełna sierota otrzymuje 30%. Jeśli dziecko się kształci, renta jest wypłacana do ukończenia 27 lat.

Jeśli beneficjent renty ma własne dochody, w takim przypadku renta może być o nie pomniejszona.

Odszkodowanie jednorazowe

W pewnych przypadkach, wypłata odszkodowania jednorazowego (Abfindung) może zastąpić rentę.

Świadczenie z tytułu śmierci

W przypadku zgonu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, zasiłek pogrzebowy (Sterbegeld) wypłacany jest osobie zajmującej się pogrzebem. Wysokość tego świadczenia odpowiada 1/7 wynagrodzenia referencyjnego (4 500 EUR w „starych” krajach związkowych i 3 840 EUR w „nowych” krajach związkowych).

Data publikacji: 7.02.2020, zaktualizowany: 7.02.2020
Tematy: Życie i praca w UE, Zabezpieczenie społeczne, VIII. Świadczenia z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych

© Unia Europejska, 2012