Dodatki rodzinne są przyznawane jedynie na pisemny wniosek zainteresowanych. Formularz wniosku otrzymać można w agencji zatrudnienia (kasie świadczeń rodzinnych). Więcej informacji znaleźć można pod adresem www.familienkasse.de.
Agencja zatrudnienia (kasa świadczeń rodzinnych) przelewa świadczenia na wskazane konto bankowe beneficjenta w trakcie trwania miesiąca, w odniesieniu do którego określono wysokość zasiłku na dzieci.
Należy z własnej inicjatywy niezwłocznie poinformować agencję zatrudnienia o każdej zmianie w informacjach dostarczonych w chwili składania wniosku, które mogłyby mieć wpływ na prawo do zasiłku na dzieci (na przykład zakończenie kształcenia zawodowego dziecka).
Fundusze świadczeń rodzinnych odpowiedzialne za zasiłki na dzieci różnią się w zależności od miejsca zamieszkania. Konkretny fundusz świadczeń rodzinnych udzieli wszelkich informacji na ten temat. Właściwy organ znaleźć można pod adresem: www.familien-wegweiser-regional.de/Kindergeld.113.0.html.
Dodatek wychowawczy przyznawany jest wyłącznie na pisemny wniosek zainteresowanego. Urzędy zajmujące się dodatkami wychowawczymi są odpowiedzialne za rozpatrzenie wniosku i wypłatę dodatku. W różnych krajach związkowych różne urzędy są odpowiedzialne za realizację tego zadania. Informacje o urzędzie właściwym do zajęcia się konkretnym przypadkiem dodatku wychowawczego oraz formularze wniosków znaleźć można pod adresem: www.familien-wegweiser-regional.de/Elterngeld.73.0.html.