Pracownicy najemni są zobowiązani odprowadzać składki na ubezpieczenie zdrowotne, od utraty pracy, emerytalno-rentowe (inwalidztwo, starość oraz renta rodzinna). Wysokość składek oblicza się jako odsetek od wynagrodzenia. Zazwyczaj połowę składek opłaca pracownik, a drugą połowę – pracodawca. Na pracodawcy spoczywa jednak obowiązek odprowadzenia składek i pracodawca odlicza składkę od wynagrodzenia pracownika.
Pracownicy nie odprowadzają składek na ubezpieczenie wypadkowe (są one w całości opłacane przez pracodawców), na świadczenia rodzinne (finansowane ze składek pracodawcy i podatków) czy świadczenia z tytułu opieki długoterminowej (finansowane z podatków). Osoby prowadzące działalność na własny rachunek mają obowiązek samodzielnie odprowadzać składki na ubezpieczenie zdrowotne, wypadkowe oraz emerytalno-rentowe.
Składki odprowadzane przez pracowników najemnych są uzależnione od ich wynagrodzenia brutto (łącznie z ewentualną 13-tą i 14-tą pensją miesięczną). Jeżeli prowadzą Państwo działalność na własny rachunek, są Państwo zobowiązani sami odprowadzać składki na ubezpieczenie zdrowotne, wypadkowe oraz rentowe. Maksymalna kwota składki jest określana corocznie (np. 4 230 euro miesięcznie).
Za gwarantowane zasoby minimalne zorientowane na potrzeby odpowiadają głównie kraje związkowe i wspólnoty lokalne.