Szwajcaria

Świadczenia z tytułu macierzyństwa i ojcostwa w Szwajcarii

Szwajcaria: Urlop macierzyński/ojcowski i świadczenia

Kiedy masz prawo do świadczeń z tytułu macierzyństwa lub ojcostwa?

Świadczenia rzeczowe

Ubezpieczenie na wypadek leczenia jest obowiązkowe dla wszystkich osób zamieszkujących w Szwajcarii (więcej informacji znaleźć można w części dotyczącej opieki zdrowotnej. Ubezpieczenie na wypadek leczenia obejmuje również świadczenia rzeczowe z tytułu macierzyństwa. Opieka ubezpieczeniowa przyznawana jest bez zastrzeżeń, nawet w przypadku istniejącej wcześniej ciąży. 

Urlop macierzyński/świadczenia z tytułu macierzyństwa

O świadczenia pieniężne z tytułu macierzyństwa (zasiłek macierzyński) może wnioskować każda kobieta, która wykonywała pracę za wynagrodzeniem i jest ubezpieczona w obowiązkowym szwajcarskim systemie ubezpieczeń emerytalnych i ubezpieczeń dla osób pozostałych przy życiu (AHV-AVS) przez 9 miesięcy poprzedzających poród i która w tym okresie wykonywała pracę za wynagrodzeniem przez co najmniej 5 miesięcy i w chwili porodu jest pracownicą najemną lub prowadzi działalność na własny rachunek. Dodatkowo musi całkowicie zaprzestać pracy w trakcie urlopu macierzyńskiego. 

Co obejmuje ubezpieczenie?

Świadczenia rzeczowe

Obowiązkowe ubezpieczenie na wypadek leczenia pokrywa ogólne świadczenia na wypadek choroby (więcej informacji znaleźć można w części dotyczącej opieki zdrowotnej) oraz świadczenia powiązane z macierzyństwem:

  • badania kontrolne wykonane przez lekarza lub położną lub zapisane przez lekarza w czasie ciąży i po porodzie;
  • część kosztów szkoły rodzenia;
  • poród domowy, w szpitalu bądź w izbie porodowej oraz pomoc lekarza lub położnej;
  • porady konieczne w przypadku karmienia piersią;
  • opiekę nad zdrowym noworodkiem podczas pobytu z matką w szpitalu.

Urlop macierzyński/ojcowski i świadczenia

Zgodnie z przepisami prawa pracy (kodeks zobowiązań), pracodawca jest zobowiązany do kontynuacji wypłacania wynagrodzenia przez określony czas w przypadku ciąży uniemożliwiającej pracę. W pierwszym roku pracy wynagrodzenie jest wypłacane przez trzy tygodnie. Dłuższe okresy ustala się w oparciu o zasady majątkowe. Zbiorowe układy pracy zawierają często bardziej korzystne warunki.

Prawo do zasiłku macierzyńskiego rozpoczyna się z dniem porodu i ustaje najpóźniej po 98 dniach (czyli 14 tygodniach). Jeśli matka podejmie pracę za wynagrodzeniem w pełnym lub niepełnym wymiarze godzin, lub jeśli umrze, prawo do zasiłku ustaje.

Wysokość zasiłku macierzyńskiego odpowiada 80 % średniego dochodu uzyskiwanego przed zaistnieniem prawa do zasiłku, przy czym górny limit wynosi 196 CHF (163 EUR) dziennie.

W jaki sposób można skorzystać ze świadczeń z tytułu macierzyństwa i ojcostwa?

Świadczenia opieki zdrowotnej zapewniane są przez lekarza lub w publicznych i prywatnych szpitalach znajdujących się na kantonalnych listach zatwierdzonych szpitali. W przypadku świadczeń z tytułu macierzyństwa udział w kosztach nie jest wymagany.

System APG (świadczenia pieniężne z tytułu macierzyństwa) zarządzany jest przez organy ubezpieczenia emerytalnego i ubezpieczenia dla osób pozostałych przy życiu (AHV-AVS) odpowiedzialne za wypłacanie zasiłków macierzyńskich.

Ubezpieczyciele podejmują decyzje w sprawie świadczeń. Ubezpieczony ma prawo do odwołania się od takiej decyzji w terminie 30 dni. Decyzję w sprawie odwołania można przekazać do właściwego sądu kantonalnego. Od decyzji sądu kantonalnego można się następnie odwołać przed trybunałem federalnym. 

Data publikacji: 15.01.2021, zaktualizowany: 15.01.2021
Tematy: IV. Świadczenia z tytułu macierzyństwa i ojcostwa

© Unia Europejska, 2012