Szwajcaria

Sociálne zabezpečenie w Szwajcarii (PL)

Szwajcaria: Sociálne zabezpečenie - Wprowadzenie, organizacja i finansowanie

Ubezpieczenie zdrowotne w Szwajcarii obejmuje obowiązkowe ubezpieczenie na wypadek leczenia (pokrycie kosztów związanych ze świadczeniami medycznymi w przypadku choroby, macierzyństwa oraz dodatkowo z tytułu wypadku), jak również dobrowolne ubezpieczenie pokrywające zasiłki dzienne.

Ubezpieczenie od wypadków przy pracy i chorób zawodowych obejmuje wszelkie rodzaje urazów i chorób zawodowych. System ten jest obowiązkowy dla wszystkich pracowników najemnych; w przypadku osób prowadzących działalność na własny rachunek ma on charakter dobrowolny. Osoby, które nie są ubezpieczone od ryzyka wypadku na mocy ustawy o ubezpieczeniu od wypadków objęte są ubezpieczeniem zdrowotnym w zakresie opieki zdrowotnej.

Ubezpieczenie emerytalne, ubezpieczenie dla osób pozostałych przy życiu i ubezpieczenie na wypadek inwalidztwa zorganizowane są w ramach systemu opartego na świadczeniach publicznych (podstawowe ubezpieczenie federalne) obejmującego całość populacji. Uzupełniają go zawodowe systemy emerytalne dla pracowników najemnych, których część ma charakter obowiązkowy w przypadku osób o dochodach zawierających się w określonych widełkach, a dobrowolny dla pozostałych osób, w którym to przypadku wyboru dokonuje pracodawca (pracowniczy plan świadczeń). Istnieje również dobrowolny system oszczędności prywatnych oparty na ulgach (indywidualne prywatne środki oszczędnościowe). Łącznie te trzy systemy tworzą w Szwajcarii tzw. system trójfilarowy.

Świadczenia rodzinne w sektorze rolnictwa zarządzane są na poziomie federalnym. W innych sektorach podlegają one prawodawstwu kantonalnemu i federalnemu prawodawstwu harmonizującemu.

Ubezpieczenie na wypadek bezrobocia jest obowiązkowe dla pracowników najemnych.

Pomoc społeczna

Ostatni element sieci zabezpieczenia społecznego, pomoc społeczna, leży zasadniczo w gestii kantonów, zaś jego realizację wspierają gminy. Pomoc społeczna opiera się zatem zasadniczo na 26 systemach kantonalnych, co powoduje istnienie poważnych rozbieżności. Zalecenia konferencji szwajcarskiej instytucji pomocy społecznej (CSIAS) pomagają utrzymać właściwy poziom harmonizacji tych świadczeń.

Data publikacji: 25.11.2020, zaktualizowany: 25.11.2020
Tematy: Życie i praca w UE, Zabezpieczenie społeczne, I. Wprowadzenie

© Unia Europejska, 2012